Několik informací (Příprava na rybolov v Norsku)
Počasí v Norsku je velmi nepředvídatelné. Někdy je léto chladnější a deštivé, jindy zase velmi teplé a slunečné a stejně tak může překvapit jaro i podzim. Vliv Golfského proudu je znát především na jaře v měsíci dubnu a květnu, kdy vnitrozemí dosud pokrývá led a sníh a na pobřeží se již zelená tráva a kvetou stromy.
Jistě jste už slyšeli o polárních dnech a nocích. V období od konce května do poloviny července je polární den, slunce úplně nezapadá a po celou noc je světlo. Na otázku, kdy je nejvhodnější období pro lov ryb, není snadná odpověď. V oblasti středního Norska, pod ostrovem Hitra u Trondheimsfjordu, kde se nacházejí naše pobytové místo, už méně platí pravidlo jako na jihu, že jaro a podzim jsou nejlepší rybářské měsíce. V těchto místech máte stejnou šanci i v letních měsících. Úlovek trofejní ryby již tolik nezávisí na určitém ročním období, jako spíše na Vašem umu a štěstí. O rybářskou zábavu však nikdy není nouze, protože menších ryb je vždy dost.
Pokud jste dosud na rybolovu v Norsku nebyli, neměli by jste přípravu na tuto cestu podcenit. Nedostatečné vybavení by Vám později mohlo pokazit očekávaný požitek z dovolené. Právě proto si dovolujeme doporučit seznam věcí, které by Vám při rybaření v Norsku neměly chybět. (aktuální informace o počasí v Aure).
Doporučený seznam věcí pro rybolov v Norsku
Rybářské náčiní
Zcela jistě si nejdříve a s předstihem budete připravovat rybářské vybavení. Podle našich zkušeností Vám doporučujeme:
Vybavení pro přívlač:
nejvhodnější prut pro klasickou mořskou přívlač je dělený uhlíkový prut na zátěž 40 - 100g, (lze použít i lehký teleskop), délku volte v rozmezí 2,40 - 2,90 m z důvodu dobré manipulace ve člunu. Dlouhé nebo těžké teleskopické pruty nechejte raději doma. Postačí kvalitnější střední smekací naviják s kapacitou alespoň 150 – 250 m silonu 0,28 - 0,30 mm nebo splétané šňůry – např. dakron min. 0,18 mm.
Vybavení pro pilkrování
(nejběžnější způsob lovu na moři): prut pro pilkrování by měl být pevný, na zátěž min. 250 g a ne příliš dlouhý (1,8 – 2,5 m). Vhodný je s kladkou na konci prutu a kvalitnější, protože při lovu ve velkých hloubkách je poměrně hodně zatěžován. Při pilkrování se neobejdete bez kvalitního multiplikátoru nebo většího smekacího navijáku, kterým nástrahu pouze spouštíte ke dnu. Při zdolávání velké ryby jsou vlastnosti multiplikátoru výrazně lepší než u klasického smekacího navijáku.
Pro dobrý kontakt při záběru je důležité i použití splétané šňůry min. 0,25 – 0,40 mm místo klasického vlasce. Nemáte-li však možnost si pilkrovací prut s multiplikátorem opatřit (náklady na jejich pořízení jsou přece jen vysoké), máte možnost si tento komplet (pilkrovací prut, multiplikátor a cca. 200 m splétané šňůry) vypůjčit v místě pobytu, což je jedna ze služeb naší CK, kterou si můžete objednat při sjednávání zájezdu / pobytu.
Nástrahy
Nástrahy se používají pouze umělé a to především twistry, jiggy, plandavky, rotační třpytky, woblery, chobotničky a pilkříky v mnoha tvarech a barvách. Pro lov některých druhů ryb lze kombinovat umělé nástrahy s kusy masa – nejlépe ze zbytků makrely nebo tresky tmavé.
Velmi důležité je mít dostatek karabinek a kvalitní trojháčky! Pro pilkrování jsou potřeba pilkry o hmotnostech od 100 až do 500 g, dále jsou nezbytné zkompletované návazce - ať již tzv. paternostery, sady chobotniček, peříček a pod., které se skládají ze tří až pěti nástrah.
Úspěch při rybolovu v Norsku nespočívá jen v dobré technice na správném místě, ale také ve vhodném použití nástrah. Proto se zbytečně nezásobujte již doma množstvím pilkrů, twistrů a návazců, neboť se může stát i to, že právě ty Vaše nebudete vůbec potřebovat
Jako vylovovací náčiní pro zdolávání větších ryb, především na kutru, použijte gaf. Nezbytný je i vyprošťovač háčků (větší peán, nebo kleštičky). Ke zpracování úlovků nezapomeňte na filetovací nůž + brousek, mikrotenové sáčky a lepící pásku na zabalení ryb a rybích filet před uložením do mrazících boxů. Dále si vezměte větší igelitový pytel a širokou lepící pásku na přelepení polystyrenového boxu na transport úlovků domů, případně široký fix na označení Vašich přepravek.
Oblečení a osobní věci
O nepředvídatelném počasí v Norsku jsme se již zmínili, ale zpravidla lze očekávat přijatelné podmínky od začátku května do konce září. S možností nepříznivého počasí však musíme počítat vždy. Největším nepřítelem je vítr a na moři to platí dvojnásob. Pokud na tyto podmínky nebudete dobře vybaveni, nemusí se Vám to vyplatit.
Začneme-li od spodního prádla, neměly by chybět teplé spodky, nátělník, rolák, ponožky, případně termovložky do holínek. Dále si raději přibalte několik slabších kusů oblečení (trička, mikiny, svetry a pod.), lépe se vrství, zahřejí a na lodi budete při lovu pohyblivější.
Vrchní ošacení (kalhoty, bunda) by mělo být z pevného nepromokavého materiálu, výborné jsou nepromokavé kombinézy. (Pro Vaši bezpečnost doporučujeme, aby jste pro svrchní oblečení volili co nejvýraznější barvy – např. oranžovou). Nejdůležitější je dobře se ochránit proti dešti a větru, abyste se v klidu mohli věnovat lovu. Speciální nepromokavé termokomplety jsou bohužel cenově dost náročné, ale na moři v dešti a větru k nezaplacení. Těm, kdo nechtějí obětovat tolik peněz, spolehlivě prokáže svou službu i pogumovaný komplet s kapucí (lze koupit již od 350,-Kč).
Obuv volte sportovní a pro nepříznivé počasí teplé nepromokavé boty, na loď jsou důležité gumové holínky, nejlépe zateplené.
Nezapomeňte také na čepici, která Vám bude chránit i uši, což je důležité, šátek nebo šálu, lehké rukavice a také čepici s kšiltem proti slunci a sluneční (nejlépe polarizační) brýle. V letních měsících přibalte trička, krátké kalhoty, opalovací krém a plavky.
Co se týče oblečení na cestu do autobusu nebo vlastního vozu, zvolte určitě pohodlný sportovní oděv a obuv, doporučujeme cestovní polštářek – cesta je přece jenom delší.
Zavazadel si neberte mnoho, vše potřebné oblečení zabalte pokud možno do kufru nebo cestovní tašky, pruty a navijáky rozložte a zabalte do futrálu. Do autobusu a na trajekt si vezměte příruční tašku s doklady, osobními a základními hygienickými potřebami a jídlem na cestu. V autobusu si můžete během cesty zakoupit pivo, limo, čaj, kávu a několik druhů instantních polévek.
Stravování - V každé chatce máte k dispozici kuchyňku vybavenou el. sporákem, ledničkou a základním kuchyňským nádobím.
Jídlo na pobyt: pečivo v rozumné míře (např. zatavený chléb), těstoviny, rýže, masové konzervy, pokrmy v prášku, hotové pokrmy zavařené do sklenic (např. pečené maso, guláš), tuk (sádlo, olej, máslo), trvanlivé salámy, sýry, paštiky, párky, kávu, čaj, něco do čaje (když bude zima), limonády v prášku (v Norsku je výborná voda), cukr, cibule, česnek, sůl, potřeby pro přípravu ryb (koření, hladká mouka apod.). Množství jídla nepřehánějte, minimálně 1/3 vyhodíte, nebo povezete domů!
Pečivem se zbytečně nezásobujte, vždy čerstvé si můžete zakoupit v obchodě s potravinami. Ceny potravin jsou dost vysoké, ale vždy se dá něco vybrat i za přijatelnou cenu (např. bochník chleba již od 11 NOK). Platit můžete i mezinárodními platebními kartami.
Pro mnohé z Vás jsou jistě pochoutkou tresčí játra v oleji, známá z našich obchodů. Možná proto uvítáte možnost si je z ulovených ryb na místě připravit a přivézt domů (především treska obecná nebo mník nabízí poměrně velká játra). Stačí přibalit menší skleničky se šroubovacím uzávěrem, olej, sůl, bobkový list, nové koření a celý pepř. Podrobný recept na přípravu budete mít k dispozici v místě pobytu. Játra nelze převézt zmražená!
Upozorňujeme ještě na dovoz alkoholických nápojů a cigaret. Do Norska je povoleno přivést na osobu 1 litr destilátu nebo 2 litry vína a 3 litry piva. Pro kuřáky je povolen dovoz 200 cigaret nebo 500 g tabáku na osobu. Za překročení těchto limitů vyměřují celní orgány vysoké pokuty, které si každý hradí sám!
Celní předpisy:
https://www.toll.no/en/goods/alcohol-and-tobacco/quotas/
Aplikace pro mobilní telefony: Toll (KvoteAppen)
Několik pravidel pro lov na moři :
Moře nikdy nepodceňujte!!! Držte se striktně rad našeho delegáta, ať již se týkají manipulace se čluny, zakázaných míst při rybaření v Norsku (rybí sádky, bójky označující rybářské sítě, mělčiny..) i rad co dělat při náhlé změně počasí (případnou nepřízeň počasí přečkejte v bezpečí u nejbližšího břehu, případně zavolejte delegátovi CK o radu či pomoc – v žádném případě se nesnažte o riskantní návrat do kempu). Ušetříte si tak mnoho horkých chvilek a nervů, a někdy i značných nepříjemností.
Denní doba pro lov na moři nehraje zásadní roli. Pouze z bezpečnostních důvodů nelovte v noci, to však neplatí při tzv. bílých nocích.
Příliv a odliv již částečně ovlivňuje možnost úspěchu. Nejvhodnější je lovit při přílivu, a to asi 3 hodiny před a 2 hodiny po kulminaci vody. Tabulka přílivů a odlivů bude k dispozici.
Na moři se můžete orientovat i podle mapy, která je důležitá pro seznámení se s terénem pod hladinou. Nápomocny Vám budou echoloty, rady delegáta i zkušenosti jiných posádek.
Ryby vyhledáváte nejen pomocí echolotu, ale pozorně si všímejte okolí (lovící ptáci, hejna malých rybek při hladině, jiní rybáři apod.)
Nechejte se unášet proudem přes větší nerovnosti na dně a několikrát se vracejte na místo, kde jste měli záběry.
Na každý výjezd si s sebou berte rezervní kanystr s benzínem a mobilní telefon.